Sváťa Pulec v Krkonoších

Kde jinde pátrat po stopách Sváti Pulce, než na našem nejvyšším pohoří, kde Sváťa prochodil nejedny pohorky. Již jako malý chlapec zdolal jejich nejvyšší vrchol a při pohledu ze Sněžky se do hor opět zamiloval. Sváťa byl v Krkonoších jako doma, prochodil je skrz na skrz a dodnes v horách můžeme narazit na jeho stopy. Jedna z těchto stop visí v restauračním zařízení v Peci pod Sněžkou v podobě horolezeckých bot s dvojitou plstěnou svrchní částí, koženou špičkou a dřevěnou podrážkou. Při pátrání, proč Sváťovy pohorky visí v restauraci a ne v botníku, jsme narazili na skutečnosti, které si nemůžeme nechat pro sebe.

 

Boty Sváti Pulce

Sváťa svou lezeckou sezónu pravidelně začínal přechodem Krkonoš a toho osudného roku tomu nebylo jinak. Sotva vykoukly první paprsky horského slunce, Sváťa sbalil své horolezecké potřeby, nasedl na vlak a spěchal přecházet svá oblíbená pohoří. Ve vlaku však Sváťa podlehl zbytkům zimní únavy a usnul, nemaje strach z přejetí cílové stanice, protože jeho horolezecký pud ho probudil vždy, jakmile se přiblížil k horám. Ovšem neprobudil ho, když mu někdo kradl jeho horolezecké boty. Celý rozmrzelý a bos se dopotácel do hostince v Peci pod Sněžkou, kde si hned postěžoval tehdejšímu hostinskému. Hostinský, který si přivydělával sběrem pohozeného horolezeckého materiálu v horách, ukázal Sváťovi svou sbírku horolezeckých bot a doslova řekl: "Vyber si, který chceš!". Sváťa už se nemohl dočkat chvíle, kdy vystoupá do hor, vzal si první, které mu padly, a vyrazil. Jeho volba ovšem nebyla nejlepší. Svršek bot z dvojité plsti napuštěné včelím voskem a vyztužený kůží se osvědčil, ale kamenem úrazu se stalo dřevo, ze kterého byla zhotovena podrážka. Mnohokrát si do klapotu svých bot nadával, ale již se nedalo nic dělat. Takto překlapal celé Krkonoše a když scházel zpět do Pece, narazil na jedinou výhodu těchto bot. Dřevěná porážka, uhlazená o kameny se ukázala být ideální skluznicí, a tak poslední zbytky sněhu urychlily Sváťovu cestu dolů (mnozí horolezci dodnes považují Sváťu za objevitele „Snowbootingu“), v předposlední zatáčce ovšem Sváťa nezvládl řízení a skončil v rozvodněné Úpě.  Celý promočený a promrzlý se dokodrcal zpět do hostince, aby mohl vrátit půjčené vybavení. Na hostinského dotaz, jak mu vybavení sloužilo, procedil na kost promrzlý Sváťa skrz drkotající zuby onu důležitou větu: „Kůže semiš dobrá, dřevo podrážka špatný, příště vibram jinou!“. Čímž nevědomky udal další směr výrobcům podrážek.

 

Pozn.: Vibram je ochranná značka společnosti Vibram, která vyrábí kvalitní gumové podrážky všech druhů.

 

Mobilní horské chaty

Při pátrání v Krkonoších jsme také narazili na fotografický důkaz toho, že Sváťa, jako první u nás, uspořádal Veletrh cestovního ruchu. Na snímku jsou vidět mobilní horské chaty a hostesky chystající se do práce.

 

 


 

sepsal Jirka