<- rok 2009                       rok 2011 ->

 

 

Memoriál Sváti Pulce 2010

5. ročník, 7.-9. května 2010

 

Memoriál začal stejně jako všechny předchozí, hromadným fotografováním všech účastníků.

 

Účastníci Memoriálu Sváti Pulce 2010

 

U Milešovského fotbalového hřiště sešlo na 100 příznicvů světoznámého horolezce Sváti Pulce, aby uctili jeho památné dovádění na Milešovce a pokusili se dostat na vrchol převážně pěšky. Ne všichni ovšem mohli nebo chtěli zdolat horu běžným způsobem a proto byl na počest Sváti Pulce učiněn pokus o prvovýjezd Milešovky na invalidním vozíku.

 

Účastníci Memoriálu Sváti Pulce 2010

 

Jirka Zehula, který se o tento heroický čin pokusil skončil od cíle jen krůček. Zbývalo mu ujet posledních 700 metrů turistické stezky, ale kamenné prahy a převýšení bylo nad jeho možnosti.

 

Účastníci Memoriálu Sváti Pulce 2010

 

Účastník č.79 se dokonce pokusil ztéci horu na běžeckých lyžích. Jeho výstup byl sice náročný, ale nakonec se povedl i s jeho letním prvosjezdem. Toho dne bylo možné na Milešovce zahlédnout i příznivce nedelaké zříceniny Ostrý, kteří pořádali výstup na horu v gotické zbroji, či zdravotní sestru, která kolemjdoucím nabízela rum.

 

Účastníci Memoriálu Sváti Pulce 2010

 

Tento ročník memoriálu byl také ozdoben milou návštěvou herců divadla Járy Cimrmana. Nám nezbývá než poděkovat všem účastníkům za účast a těšit se na ročník příští. Výtěžek z této akce, celých 1 550,- kč bude předán na konto Centra Paraple, jménem Sváti Pulce.

 

Krátkou zprávu o Memoriálu naleznete i na stránkách Cimrmanova zpravodaje

 

Fotografie si můžete prohlédnout třeba zde.

 

Slavná Sváťova naučná mobilní stezka

 

Sváťa Pulec byl velikým milovníkem naučných stezek, v jeho deníku o tom najdeme spoustu záznamů, třeba krátké básňe "Na naučné stezce učíme se hezce!" nebo "Chodit po stezce naučné, je velice poučné!", hovoří za vše. Protože svůj život zasvětil chození po horách a na učení mu nezbýval čas, tak byl velice rád, když se mohl při chození něco naučit. Rodiče a učitelé mu od malička vtloukali do hlavy, že opakování je matka moudrosti a proto Sváťa vymyslel koncept mobilní naučné stezky, kdy se cedule naučné stezky přesouvaly na turisticky nejzajimavější místa, aby si je procházející výletníci dobře zapamatovali. Pád z Milešovky mu ovšem zabránil v rozšíření této geniální myšlenky, proto jsme se rozhodli tento nápad zrekostruovat.

 

Zde se tedy můžete seznámit s první rekonstrukcí Sváťova nápadu, kdy první důkaz mobility naučné stezky vidíte před sebou. Z přírody se přesunula na internet. Pervní naučná mobilní stezka ´je věnovaná právě Sváťovi a je pouze o něm.

 

Mapa mobilní naučné stezky roku 2010

 

zastávka č. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12

 

Veškeré informace z naučné stezky se dočtete také v sekci o Sváťovi.

 


 

Zimní výstup na Milešovku 2010

 

Čtvrtý zimní výstup na Milešovku, na počest nejslavnějšího českého horolezce Sváti Pulce, se konal

5. února roku 2011.

 

 

 

Fotografie z výstupu najdete na Rajčeti.

 

 


 sepsali Jirka a Aleš